Számos SEO tanácsadás során tapasztaljuk, hogy bár az adott cég honlapja minőségi és kulcsszavakra optimalizált tartalmat állít elő, de az eredmények elmaradnak. Sok esetben ez egy okra vezethető vissza: a tartalom nem felel meg a felhasználók igényeinek, azaz nem egyezik a keresési szándékukkal.
A Google rengeteget fejlődött az elmúlt évek során, hogy a lehető legpontosabban és leggyorsabban szolgálja ki a keresőket. A keresőóriás mesterséges intelligenciával rendelkező algoritmusai meg tudják határozni, mi az, amire a felhasználók valójában keresnek egy-egy kifejezés tekintetében. Ennek nyomán használjuk a keresési szándék, azaz a search intent kifejezést.
Mielőtt élő példákon keresztül mutatnánk be, mit is jelent ez, tegyük tisztába a fogalmat. A keresési szándék a felhasználó legfőbb célja, amit el szeretne érni a keresésével. A látogatók szándéka szerint négy konkrétabb kategóriába sorolhatjuk a keresőmotorban indított lekérdezéseket:
- információs célú (informational intent);
- navigációs célú (navigational intent);
- kereskedelmi célú keresés (commercial investigation);
- tranzakciós célú (transactional intent).
De mit is értünk az egyes típusok alatt?
Információs célú (informational intent)
Ezen kategóriájú lekérdezések hátterében valamilyen információ-, adat- vagy edukációs igény áll. Ehhez a típusú keresési szándékhoz kapcsolódnak a hírek, magazinok, blogbejegyzések, leírások, kézikönyvek, használati útmutatók, stb. Összefoglalva: mindazok a tartalmak, amelyek célja információátadás.
Vegyünk néhány példát. Ha a “földrengés” kulcsszóra keresünk, akkor a találati listán a legutóbbi földrengéseket, egy Wikipédia szócikket, valamint a legfrissebb földmozgással kapcsolatos híreket találjuk.
Nézzük meg, mi a helyzet, ha egy kétértelmű szóra keresünk. Keresési kifejezésként adjuk meg a “kormány” szót. Talán nem meglepő, hogy a találatok között Magyarország Kormánya weboldalával, és a kabinettel kapcsolatos hírekkel találkozunk. Tehát a felhasználók intenciója nem az autókormányra vagy a játékvezérlő kormányra vonatkozik.
Természetesen csak a szövegíró ügyességén múlik, hogy akár egy cikk is képes legyen többet elérni az információközvetítésnél.
Navigációs célú (navigational intent)
Ezeket a kereséseket azzal a céllal indítjuk, hogy útbaigazítást kapjunk egy weboldal vagy egy konkrét márka kapcsán.
Például nehézkes lehet megtalálni az Ügyfélkapus bejelentkezést, ezért erre hasonló kifejezésekkel kereshetünk: “ügyfélkapu belépés“, “ügyfélkapu bejelentkezés“.
Fontos hozzátennünk, hogy ezekkel a kulcsszavakkal csak akkor érdemes foglalkozni, ha a saját weblapod vagy márkád alapján keresnek.
Kereskedelmi célú keresés (commercial investigation)
A kereskedelmi célú kereséseknél a felhasználó még nem rendelkezik elegendő információval a termékkel vagy a szolgáltatással kapcsolatban, illetve hezitál a vásárlás előtt.
Ha egy ilyen keresésre kulcsszókutatáson alapuló és értékes tartalommal tudunk megjelenni, akkor jó eséllyel konverzióvá alakíthatjuk a látogatást. Ezek az oldalak lehetnek blogposztok, terméktesztek, termékbemutatók, termék- vagy kategóriaoldalak, stb.
Tranzakciós célú (transactional intent)
Ezzel szemben a tranzakciós célú keresések egzakt termékekre vonatkoznak. Az efféle típusú kereséseknél a felhasználó már elegendő információval rendelkezik a kívánt termékkel vagy a szolgáltatással kapcsolatban, már csak annak megvétele van hátra. Ilyen lekérdezés lehet például a “huawei p40 pro ár“.
Az ilyenfajta keresésekre a Google többnyire ár-összehasonlító-, termék- és termékkategória oldalakat rangsorol.
Terítéken a bővített találatok és a kiemelt kivonatok
Ahogyan a fenti képeken is látszik, számos keresési kifejezésre akár kattintás nélkül megkaphatjuk a kért információt, értékeléseket láthatunk, avagy híreket, vizuális tartalmakat érhetünk el egy kattintásra. De hogyan jelenhet meg ott a mi kontentünk, és miért előnyös ez számunkra?
Miként már említettük, a Google jelentős változtatások hozott az elmúlt években, hogy a találati listákon (angolul rövidítve: SERPs) növelje a keresési élményt. Ennek jegyében jelentek meg a bővített találatok, azaz Rich Results, valamint a kiemelt kivonatok, vagyis Featured Snippets.
Míg a bővített találatokat (Rich Results) a weboldalunk HTML kódjába illesztett strukturált adatokkal (Structured Data vagy schema markup) érhetjük el, addig a kiemelt kivonatokat (Featured Snippets) a Google automatikus hozza létre a honlap tartalma alapján.
A leggyakrabban megjelenő bővített találatok típusai (nem sorrendben):
- GYIK (FAQ);
- recept (recipe);
- kérdések és válaszok (Q&A);
- videó (video) – többnyire csak YouTube videókat jelenít meg a Google;
- esemény (event);
- termék (product) – információ a termékről, értékelések, árak, termékelérhetőség;
- véleményrészlet (review snippet).
Érdemes tudni, hogy nem minden esetben jelennek meg a különféle bővített találatok. A strukturált adatok használata viszont önmagukban célszerű lehet, mert segítenek a keresőmotornak jobban megérteni a honlapunk tartalmát.
A Google bővített találatok tesztje eszközzel leellenőrizhetjük, hogy milyen bővített találatokat képesek generálni az oldalunk strukturált adatai.
Fontos megjegyeznünk, hogyha a Google rajtaér egy strukturált adatokkal manipuláló honlapon, akkor manuális büntetést alkalmaz azzal szemben.
Összefoglalás
Miképp a fentiekben is láthattuk, mára a keresőoptimalizálás igazán összetett feladat lett. A SEO alapvető célja az, hogy az optimalizálni kívánt tartalom, oldal megfeleljen a felhasználók keresési szándékának az egyes lekérdezések kapcsán. Mivel a keresők igényei folyamatosan változnak, mi sem ülhetünk a babérjainkon. Ne felejtsük, hogy a tisztességes, fehér kalapos (white hat) stratégia pedig hosszabb távon kifizetődőbb.